تبلیغات
علوم دامی و طیور - بیماری های متابولیک در طیور
1390/09/27

بیماری های متابولیک در طیور

   نوشته شده توسط: porya azizi    نوع مطلب :

بیماری آسیت یكی از متداول ترین عوارض متابولیكی در طیور است كه بطور وسیع در گله های مرغ در همه دنیا دیده می شود این بیماری اغلب در جوجه های گوشتی كه دارای رشد سریع هستند

گرفتاریهای زیادی بوجود می آورد. علامت مشترك در این بیماری جمع شدن مقدار زیادی ماده سرمی شكل در محوطه شكمی است شرایط ذكر شده اغلب موجب تلفات در مرغهای گوشتی و یا حذف لاشه در كشتارگاه می گردد. در شرایط شیوع بیماری در گله درصد مرگ و میر بین 2 تا 10 درصد می باشد. علل مختلفی در بوجود آمدن این عارضه وجود دارد از اینرو بیماری بصورت سندرم می باشد. سندرم آسیت به علت نارسائی قلبی و افزایش خون وریدی و تجمع بیش از حد مایع در كبد و نفوذ آن به حفره شكمی می باشد.
سابقه بیماری: اولین گزارشی كه در مورد این سندرم داده شده است از پولت های بوقلمون در ایالت آیووای آمریكا در سال 1946 بوده است. بعداً در سال 1985 یك سری گزارشهای جدید در مورد مشاهده بیماری آسیت مسئله مهمی را بویژه در نقاطی كه ارتفاع ان بالاتر از 1500 متر از سطح دریا بود در گله های گوشتی بوجود آورد و بیماری در آفریقای جنوبی و مكزیك نیز گزارش داده است كه در پاره ای موارد تلفات ناشی از این بیماری تا 30 درصد رسید در ابتدا به دلیل شیوع زیاد این بیماری در نقاط مرتفع ، آن بیماری را ارتفاع نیز نامیدند. ولی این نام مقرون به واقعیت نبود زیرا بعداٌ شیوع این بیماری در همه نقاط دنیا از جمله انگلستان، ایتالیا و آلمان و كوبا گزارش داده شد كه در نقاط مختلف نام های مختلفی مانند ورم طیور یا ادما و بیماری پرخئنی قلب و بیماری شكم آبی به آن داده شد. طبق بررسی های بعمل آمده توسط ماكسول و رابرتسون در سال 1996 این بیماری در 18 كشور از 4 قاره دنیا مشخص شد. در كانادا 7/4 درصد از مرغهای گوشتی به این بیماری مبتلا بودند كه موجب حذف لاشه آنها از كشتارگاه گردید. آمار و ارقام نشان داد كه در اثر توسعه این بیماری مجموع لاشه های حذفی حتی به 19 درصد رسید كه این امر سبب ضرر و زیان فراوانی گرید بطور كلی ضرر و زیان این بیماری در كشورهای مختلف دنیا میلیون ها دلار در سال تخمین زده می شود.
سن ابتلا به بیماری: بیماری در سن 5 - 4 هفتگی تشخیص داده می شود ولی در جوجه های سه روزه نیز گزارش داده شده است و احتمالاً كمبود اكسیژن در دوران جنینی باعث وقوع آسیت در جوجه ها در مراحل اول زندگی می گردد. ولی اغلب شیوع بیماری در 4 هفتگی است و بیشتر در خروس ها دیده می شود طبق گزارشات وجود بیماری در اردك های جوان و طیور زینتی و قرقاول نیز تشخیص داده شده است.
علائم بالینی و جراحات: جوجه های مبتلا به آب آوردگی شكم دارای شكم های بزرگ هستند.
گاهی در داخل محوطه بطنی بیش از (cc 500) مایع تجمع می یابد كه این مایع، زلال و به رنگ زرد روشن و گاهی همراه با خونابه یا فیبری و یا بدون دلمه همراه با تركیبات سلولی شامل گویچه های قرمز، گویچه های سفید (لنفوسیتها) و ماكروفاژها دیده می شود، نشانی های دیگر عبارتند از خمیدگی و نفس تنگی با پرهای ژولیده ، كاهش رشد، گیجی و بی حالی و در موارد شدید بیماری حالت سیانوژه شدن به ویژه در اطراف تاج، در هنگام جدا كردن طیور بعضی از آن ها دفعتاًٌ دچار تشنج شده و تلف می گردند . ورم زیر جلدی نیز ندرتاً دیده می شود. در هنگام باز كردن شكم مقداری مایع كهربائی روشن (لنف) مشابه پلاسمای خون مشاهده می شود به اضافه آب آوردگی ژلاتینی پرده قلب و بزرگ شدن آن و انبساط بطن قسمت راست به چشم می خورد اگر چه وزن خود در قلب در جوجه های مبتلا و جوجه های سالم مشابه است ولی ظاهراً قلب بزرگتر و شل تر به نظر می رسد وزن بطن راست كه در شرایط معمولی 20 درصد است به 40 درصد میرسد كبد جوجه های مبتلا منظره گوناگونی دارد چروك و وسیع شده با غده های كوچك یا ره رگه با لبه های گرد دیده می شود ممكن است اغلب، پرده های غلیظ خاكستری شبیه به ژلاتین و دلمه های فیبری توام باشد كه سبب چسبندگی می شود. شش پرنده مبتلا اغلب رنگ پریده و یا متمایل به خاكستری ، چروكیده و حاوی ادم است. كلیه ها اغلب بزرگ شده و پر خون حاوی اورات می باشد، طحال كوچك است و در روده ها پرخونی وسیع وجود دارد.
سبب شناسی بیماری: نارسایی مكانیكی سیستم فلبی - عروقی بدن، باعث تجمع مایعات در محوطه بطنی، (آسیت) می شود، قلب دستگاه پمپ مركزی است كه خون را به تمام ارگانهای بدن موجوداات پمپ می كند. این عمل باعث رساندن اكسیژن و مواد غذایی به اندامها و دفع گاز دی اكسید كربن و سایر ضایعات دفعی می شود. در حالت عادی ، رشد و توسعه عضلات و اسكلت جوجه، در رابطه و تناسب اندازه ششها و گنجایش قلب، برای برآورده ساختن تمام نیازمندیهای فیزیولوژیكی بدن در شرایط رشد عادی می باشد. برنامه های انتخاب ژنتیكی در انتخاب نژاد برتر و جوجه های گوشتی بسیار خوب عمل كرده است ولی در رابطه با سایر ارگانهای فعال بدن، توجه آنچنانی ننموده است. نتایج این گونه انتخابات ژنتیكی آن است كه باعث افزایش رشد عضلات جوجه ها شده ولی گنجایش ششها در جوجه های پرورشی ثابت مانده است. افزایش سرعت رشد نیازمند افزایش حجم خون جاری در بدن برای رساندن مواد غذایی به ارگانها و دفع گازها و ضایعات متابولیكی می باشد. قلب برای پاسخ دهی به افزایش درخواست خون، از سمت راست خود، پمپ شده و درجه پمپ و مقدار خون ورودی را به طرف ششها افزایش می دهد و ششها به دلیل كوچك بودن اندازه و عدم انعطاف پذیری عضلات خود، قادر به قبول مقدار افزوده خون به داخل خود نبوده و ضایعات آغاز می شود. در این مرحله، برای دریافت درجه مقدار خون افزوده شده به ششها، فشار خون از طرف راست قلب به طرف سرخرگهای ششی سبب فشار خون می شود . این عمل باعث انبساط بطن راست قلب، گشادی بطن یا انبساط آن می شود. در نتیجه دریچه نمی تواند عمل بسته شدن دریچه از برگشت خون به داخل خود نبوده و ضایعات آغاز می شود . در این مرحله برای دریافت درجه مقدار خون افزوده شده به ششها، فشار خون از طرف راست قلب به طرف سرخرگهای ششی سبب فشار خون می شود. این عمل باعث انبساط بطن راست قلب، گشادی بطن یا انبساط آن می شود. در نتیجه دریچه نمی تواند عمل بسته شدن را بطور مؤثر و كامل انجام دهد می دانیم عمل بسته شدن دریچه از برگشت خون به داخل محل پمپ شده، جلوگیری می كند، بنابراین وقتی كه قلب منقبض می شود ، مقداری از خون به داخل رگ اصلی با فشار، برگشت داده شده و باعث افزایش فشار برگشتی می شود. این عمل روی كبد كه یكی از ارگانهای اصلی ساختمان بدن موجودات زنده است، تأثیر گذاشته و خون سیاهرگی را به داخل قلب می ریزد، افزایش فشار، باعث ایجاد نیروی بیشتر و فشار غالب به پلاسما در داخل رگهی خونی و سلولهای ضعیف شده و در نتیجه باعث تجمع این مایع در داخل محوطه شكمی می شود . در ادامه جریان یافتن پلاسما در داخل رگهای خونی افزایش می یابد. خون غلیظ شده نیازمند فشار بیشتر برای جریان یافتن در طوب مویرگها می باشد كه این عمل مشكلات اساسی و قلبی، عروقی بدن را شدت می بخشند و در نهایت سبب حالت آسیت یا آب آوردگی شكم می شود.
مطالعات خون شناسی در جوجه های گوشتی كه دچار عارضه آسیت بوده اند تغییرات قابل توجهی را در تركیبات اجزای خون نشان می دهد كه بعلت كم بودن اكسیژن بوجود می آید. تراكم هموگلوبین ، حجم سلولها و گلبولهای قرمز را افزایش می دهد. سلولهای تروفیل و منوسیت ها بطور قابل توجهی افزایش می یابد. بالا رفتن تعداد گلبولهای قرمز مشخص كننده افزایش غیر طبیعی در ترشح هرمون اریتروپوتین می باشد كه در شرایط كمبود فشار اكسیژن همراه با افزایش سنتزهموگلوبین اتفاق می افتد.
چگونگی اثر بیماری آسیت در ریه ها
در بسیاری ازلانه های نگهداری جوجه های گوشتی در طی زمستان و فصول سرد، حرارت را با استفاده از هیترها و مادرهای گازی افزایش داده و تهویه را كم كرده و به حداقل می رسانند. این امر سبب افزایش دی اكسید كربن می شود و میزان تراكم این گاز به بالاتر از 70 قسمت در میلیون می رسد. در نتیجه در جوجه ها سبب كم شدن اكسیژن مصرفی شده و عارضه آسیت در آن ها به وجود می آید . عوامل آلودگی دیگر مانند بالا رفتن میزان آمونیاك ، رطوبت و گرد و خاك در لانه نیز دارای همین اثر می باشد. در این شرایط عمل ریه ها در جوجه ها مختل شده و آماده برای ابتلاء به آسیت می گردند در نتیجه خون در ریه ها به خوبی پخش نشده و تبادل اكسیژن به سهولت انجام نمی گیرد. مطالعات انجام شده در مكزیك به روشنی نشان داده كه اختلال در اعمال ریه یكی از علل اولیه بیماری سندرم آسیت به شمار می رود. به طوری كه در اغلب مزارعی كه مشكل اسیت داشته اند در جوجه ها به درجات مختلف آثار نارسائی ریوی وجود داشته است. مطالعاتی كه در جوجه های یكروزه انجام شده نشان داده نشان داده جوجه هائی كه در طول جوجه كشی دچار كمبود تهویه و اكسیژن بوده اند كم و بیش دارای عوارض قلبی و ریوی می باشند و چنین جوجه هایی حتی اگر در شرایط مناسب تهویه رورش داده شوند تا 5 هفتگی اثار پرخونی ریوی در جوجه ها در ابتلا به آسیت مسئله مهمی به شمار می رود. در انیستیتو روزلین در اسكاتلند به مطالعات نشان داده كه در جه های مستعد به آسیب غده های كوچك كارتیلاژی در ریه افزایش قابلتوجهی پیدا كرده ان. چنین نودول هائی در ریه طیور سالم هم در سنین مختلف دیده می شود. آزمایشهای انجام شده ثابت كرده است كه جوجه های حاصله از یك نژاد كه در دو نقطه مختلف از نظر محل نگاهداری شده اند از نظر تعداد این نودول ها در ریه با هم متفاوت بوده اند، به نظر می رسد این تفاوت ناشی از شرایط محل و وضعیت تهویه و میزان دی اكسید كربن و آمونیاك و گرد و خاك بوده است. علاوه بر این، شرایط محیطی ممكن است سبب فیبری شدن بافت ریه شده و در نتیجه علائمی شبیه كمبود اكسیژن به وجود آید. افزایش غده های كوچك یا نودول ها در پارانشیم ریه سبب اختلالات تنفسی شده و آثار كمبود اكسیژن را نشان می دهد. در طیور تلف شده از آسیت اغلب تعداد نودول های ریوی بیش از طیوری است كه از بیماری های تنفسی دیگر تلف شده اند و اغلب ای امر در ریه چپ بیشتر از ریه راست ملاحظه می گردد. این مطالعات نشان داده است كه در طیور مبتلا افزایش ساخته شدن مواد كلاژن در ریه ها بیشتر می باشد. تهویه كم و نامناسب موجب افزایش تعداد نودول ها در ریه جوجه های گوشتی می شود و در نتیجه ظرفیت تنفسی را كاهش می دهد. در طیوری كه دارای رشد سریع تر هستند عمل سیستم قلبی - تنفسی برای رساندن اكسیژن ضروری به بدن باید فعالتر از نژادهائی باشد كه دارای خاصیت رشد كمتری هستند و چنانچه به هر علتی میزان فعالیت این سیستم با رشد سریع پرنده تطبیق نداشته باشد عوارض كمبود اكسیژن و در نتیجه اسیت بوجود می آید در مطالعات اخیر افزایش توجه به اندازه سلولهای قرمز، به عنوان یك كلید برای تشخیص بیماری ، بكار برده می شوند . در طیوری كه دچار عارضه كمبود اكسیژن یا HIPOXIA هستند ،چه در نقاط مرتفع و چه در نقاط پست، تغییراتی در بنیاد مویرگها پیدا می شود كه ممكن است سبب بازداشتن عبور اریتروسیت ها از مسیر رگهای مویی در ریه ها گردند و به این امر سبب افزایش فشار در ریه ها می شود و در نتیجه سبب اختلال در قلب می گردد.
بعنوان مثال اریتروسیت های طیور در هنگام عبور معمولی از كاپیلارهای ریوی كه قطر نازكترین آنها شش مو می باشد در فشار قرار می گیرند.
مطالعات اخیر نشان داده كه اندازه سلولهای قرمز در طیور در بیماری آسیت افزایش می یابد. مطالعات خون شناسی نشان داده است كه سلولهای قرمز جوجه های گوشتی بطور قابل توجهی درشت تر از این سلولها در طیور تخم گذار می باشد، بخصوص در 4 هفته اول زندگی ، این زمان مقارن با زمانی است كه رشد جوجه های گوشتی سریعتر است و از طرفی خطر بوجود آمدن بیماریهای متابولیك زیاد است.
در هنگام محدودیت غذایی اندازه سلولهای قرمز كاهش می یابد و این امر جوجه های گوشتی را برای ابتلا به بیماریهای ریوی مستعد می سازد.
پیشگیری از آسیت
الف - محدودیت غذایی
كاهش خوراك مصرفی موجب افت بازدهی مرغ گوشتی می شود. سرعت رشد ماهیچه و استخوان (به صورت درصدی از وزن بدن ) در این هنگام به اوج خود می رسد.
پرندگانی كه از رشد آهسته تر برخوردارند به اكسیژن كمتری نیاز دارند. محدودیت خوراكی فقط هنگام موارد بسیار شدید آسیت در گله نفعت اقتصادی دارد.
از نقطه نظر متابولیكی ، سه هفته اول زندگی دوره تنش زدایی برای مرغ گوشتی محسوب می شود . محدودیت خوراكی موجب رشد بتنی می شود و به اندامهای قلبی و تنفسی (قلب و شش) پرنده اجازه می دهد كه با تقاضای اكسیژن تناسب پیدا كند.
اعمال محدودیت خوراكی در دوره پایانی اهمیت كمتری دارد.
زیرا افزایش وزن بدن به اندازه جثه بدن نیست . اما پرندگانی كه اوایل دوره محدودیت خوراك دارند، قادرند با سیستم قلبی تنفسی قوی تری وارد دوران رشد پایانی شوند. با اعمال محدودیت خوراكی ملایم نهایتاً پرنده همان وزنی را به دست می آورد كه بدون محدودیت خوراك به آن می رسد .
جثه كوچكتر، به همان نسبت خوراك كمتری نیز برای نگهداری نیاز دارد و ضریب تبدیل خوراك در مجموع دوره توسط رشد جبرانی بهبود پیدا می كند. بهبود بازدهی خوراك نیاز اكسیژن پرنده را افزایش می دهد.
روشهای مختلف محدودیت خوراكی :
1_ شكل خوراك (آردی در برابر پلت)
مصرف كمتر خوراك موجب كاهش آسیت می شود، پلت، خوراكی متراكم است و باعث مصرف بیشتر مواد مغذی می گردد. بنابراین خوراك آردی بنزین است. در دوره آغازین (0 تا 21 یا 28 روزگی ) برای كاهش آسیت توصیه می شود . بطوریكه استفاده از خوراك آردی توسط مرغهای 4 هفته ای باعث كاهش تلفات شده و كیفیت گوشت لاشه نیز افت پیدا نمی كند.
2- تركیب خوراك
محدودیت كیفی خوراك با كاهش مقدار انرژی جیره به دست می آید . چنانچه محدودیت كیفی در اوایل زندگی انجام شود . به بیان دیگر هنگامیكه خوراك مصرفی به ازای هر واحد وزن متابولیكی به اوج می رسد ، نیاز اكسیژن نیز افزایش می یابد و از اینرو حساسیت پذیری نسبت به آسیت كاهش پیدا می كند.
همچنین تركیبات غذایی (اعم از : غلظت زیاد انرژی ، نسبت بالای پروتئین به انرژی و خوراك پلت ) كه ضریب تبدیل خوراك را بهبود می بخشد موجب افزایش آسیت می شود.
3- محدودیت دسترسی به خوراك
برنامه های روشنایی روشی برای محدودیت خوراكی مصرفی از طریق محدودیت دستیابی به خوراك است و برای كاهش وقوع مشكلات پا، سندرم مرگ ناگهانی و آسیت توصیه شده است. سندرم مرگ ناگهانی در مرغ های گوشتی احتمالاًمربوط به آسیت می شود و علت ثانویه آن می تواند ناراحتی بطن راست باشد. برنامه روشنایی پلكانی (متغیر) در مقایسه با روشنایی پیوسته با كاهش میزان فعالیت یا تقاضای اكسیژن همراه است كه ای موضوع می تواند در كاهش آسیت موثر باشد.
4- تغذیه یك روز در میان
برنامه تغذیه یك روز در میان در مواردی كه تلفات ناشی از آسیت بسیار زیاد باشد، توصیه نمی شود. زیرا رشد جبرانی پس از محدودیت خوراكی شدید برای جبران كاستی در اوایل رشد مرغ های گوشتی كافی نیست. برنامه یك روز در میان در اوایل دوره آغازین تاثیرات سوئی را كه منتج به تاخیر در افزایش وزن می شود، كاهش می دهد. موثرترین شیوه درمان برای كنترل آسیت در كنیا برنامه محدودیت خوراكی یك روز در میان گزارش شده، برنامه خوراكی یك روز در میان گزارش شده ، برنامه خوراكی یك روز در میان طی دوره آغازین (روزهای 13، 11، 9، 7) همراه با خوراك آردی كم پروتئین استفاده شد. برنامه مذكور به طور موفقیت آمیزی طی دو سال اخیر استفاده شد و باعث كاهش ناگهانی آسیت از 30 به 5 درصد در سال در ارتفاعات (5600 متری نایروبی) گردید. محدودیت خوراكی ابزار مفیدی برای كنترل اسیت محسوب می شود، به شرطی كه با مدیریت كارآمدی همراه باشد. چنانچه گله های گوشتی تجاری از مدیریت مناسبی برخوردار باشند آنگاه محدودیت خوراكی برای كنترل آسیت در آینده بسیار موثر خواهد بود.
عوامل محیطی
1) درجه حرارت
2) توجه به دمای سالن جوجه های گوشتی برای پیشگیری از اسیت امری مهم و اساسی است. دمای پایین محیط جوجه كشی باعث می شود تا پرنده برای تثبیت دمای بدن انرژی مصرف كند. این یك عامل مستعد كننده برای اسیت در گله های مرغ های گوشتی است. چنانچه تلفات ناشی از آسیت بسیار زیاد باشد، توصیه نمی شود، اگر چه علائم اسیت در اواخر تولید مشخص شده و دمای هوا در آن زمان مهم است، اما اوایل تولید بیشتر بحرانی به نظر می رسد.
ب) كیفیت هوا
هرگونه تلاشی در آینده به منظور توانایی پرنده برای مبادله اكسیژن با محیط اطرافش عامل مستعد كننده برای آسیت محسوب می شود. محیط آلوده به گرد و غبار در وقوع اسیت سهم بسزایی می تواند داشته باشد. مگ گاورن 1998 ثابت نمود ، بخش بطن است قلب مبتلا به آسیت هنگامی كه میزان گرد و غبار در سالن مرغ گوشتی كنترل شده و از محدودیت خوراكی برخوردار نبود، كاهش یافت. گرد و غبار با پاشیدن روغن كانولاروی بستر (8/0 لیتر در متر مربع) به مدت 6 هفته در دوره رشد موجب كنترل آسیت می شود. میكروارگانیسم های بیماریزا قادرند به ذرات گرد و غبار بچسبند و پس از استنشاق باعث حساسیت یا عفونت شش ها شوند. این موضوع اكسیژن مبادله ای بین پرنده و محیط را كاهش می دهد. مقدار زیادی آمونیاك در جایگاه مرغ گوشتی باعث حساسیت ریوی و كاهش اكسیژن مبادله ای بین پرنده و محیط می شود.
ج) پرورش
سالن های پرورش كه سوخت آنها گاز طبیعی است، میزان اكسیژن در فضای جایگاه مرغ گوشتی را كاهش می دهد، به عبارتی سوختن اكسیژن با تنفس پرنده به صورت مستقیم رقابت می كند. تهویه باید به اندازه كافی هوا را دوباره برای مصرف اكسیژن تامین كند یا به عبارتی هوای تازه تامین شود. هوای ورودی به سالن برای پرنده باید یكنواخت بوده و هوای سرد قبل از تماس با پرنده گرم شود. هنگامی كه مقداری دی اكسید كربن به 2500 P.P.M می رسد، هوا از كیفیت قابل قبولی برخوردار است. معمولاً مقدار مناسب اكسیژن باید با سطوح اندك آمونیاك و گرد و غبار قابل استنشاق همراه باشد، یك روش به منظور جلوگیری از آسیت مبادله كافی هوا است، زیرا مرغ گوشتی كه رشد سریعی دارد برای جلوگیری از تنش افزوده سیستم تنفس و قلب به مقدار كافی اكسیژن نیازمند می باشد.
نقش ویتامینها در پیشگیری از آسیت
براساس بررسی های انجام شده در پاره ای از كشورها از جمله افریقای شمالی اضافه نمودن ویتامین C، E ، B1 ، B6 به جیره غذائی تلفات بیماری آسیت را به نحو محسوسی كاهش داده است. اخیراً اضافه نمودن ویتامین C به مقادیر مختلف 150 و 300 و 400 قسمت در میلیون بوده است . توام شدن ویتامین های دیگر مانند ویتامین E با ویتامین C اثر بهتری داشته است.
سندرم كبد چرب
سندرم كبد چرب یك بیماری متابولیكی بوده كه در مرغان تخم گذار رخ می دهد و باعث خسارات چشمگیر اقتصادی در صنعت مرغداری می شود. سندرم كبد چرب، (FLS) به وسیله علائم چاقی كاهش در تولید تخم مرغ در مرغان مبتلا خود را نشان می دهد. مرغان مبتلا عموماً چاق هستند و دارای كبد چرب بوده و همچنین خونریزی كبدی رخ می دهد. بیماری (FLHS) یا سندرم كبد چرب توام با خونریزی را می گویند. این بیماری شرایط را به گونه ای مهیا می كند كه باعث آمادگی گله برای تلفات بالا می شود. محدودیت اصلی برای سبب شناسی و پیشگیری از این بیماری است كه ما، در بوجود آوردن این بیماری در آزمایشگاه و به طور مصنوعی با شكست مواجه شده ایم . تغذیه اجباری با سطوح بالای انرژی روش بسیار معمولی در به وجود آوردن این بیماری در شرایط آزمایشگاهی است. این روش باعث استرس شدید در مرغان شده در نتیجه باعث كاهش در تولید تخم مرغ در آغاز بیماری می شود. علاوه بر این گاهی ممكن است ما در آزمایشات خودمان با تغذیه اجباری به نتایج غیر عادی برخورد كنیم كه معمولاً ناشی از سطوح بالای انرژی خوارك نیست.
علائم بیماری:
در گله مرغان، طیور مبتلا به سختی از طیور سالم تشخیص داده می شوند، زیرا طیور مبتلا از نظر ظاهری در شرایط بسیار خوبی به سر می برند وزن مرغان مبتلا اغلب سنگین تر است و علت آن هم تجمع زیاد چربی در حفره شكمی است تاج و ریش بزرگ و زرد رنگ شده نوك تاج هم كبود می شود . تولید تخم مرغ در یك زمان نسبتاً كوتاه به شدت پایین می آید و در بعضی موارد كاهش تولید تخم مرغ تا 50 درصد هم گزارش شده است. تلفات در هنگام دژنره شدن بافت كبد رخ می دهد و علت آن هم متلاشی شدن كپسول كبد در نتیجه خونریزی داخلی كبد است . تجمع توده بزرگی از چربی در حفره كمی و محوطه احشایی دیده می شود . كبد مرغان مبتلا به (FLS) بزرگ شده دارای چربی زیاد می شود. رنگ كبد هم از قهوه ای روشن به زرد تغییر می كند. كبد می تواند دارای یك یا چند نقطه هماتوم یا خونریزی موضعی باشد. در این هنگام در برش كبد متوجه بافت برآمده در قسمت بریده می شویم . مقدار چربی كبد می تواند به 50 تا 60 درصد ماده خشك كبد برسد و در موارد حاد بیشتر از 70 - 80 وزن خشك كبد برسد.
سبب شناسی بیماری
عوامل محیطی زیادی باعث بوجود آمدن (FLS) در مرغان تخگذار می شود كه شامل عوامل وراثتی، تغذیه ای ،مدیریتی، محیطی، هورمونی و مواد سمی است. علاوه بر عوامل ذكر شده ، استروژن به میزان بیشتر از نیاز بلوغ جنسی هم می تواند عامل مستعد شدن طیور برای ابتلاء (FLS) باشد
1- عوامل ژنتیكی و وراثتی
وجود تفاوت در حساسیت لاین ها و گونه های مختلف طیور نسبت به (FLS) را به وجود تفاوتهای ژنتیكی در آن ها نسبت می دهند. شیوع بالای (FLS) در جوجه هایی كه استعداد ژنتیكی ابتلاء به این بیماری را دارند دیده می شود. انتخاب ژنتیكی برای تولید تخم مرغ زیاد احتمالاً یكی از فاكتورهایی است ه باعث وقوع (FLS) می شود . تولید تخم مرغ یاد باعث تحریك تجمع چربی در كبد و شدت یافتن متابولیسم استروژن می شود.
2- تغذیه
الف) انرژی اضافی
تغذیه با سطوح بالای انرژی یكی از دلایل اصلی وقوع و توسعه (FLS) و یا (FLHS) در طیور است . تغذیه آزاد طیور در قفس، آن ها را برای ابتلاء به (FLS) مستعد می كند. مصرف جیره هایی با انرژی بالا سبب مصرف كالری بیشتر و تعادل انرژی مثبت در طیور می شود. مصرف مقدار زیادی از كربوهیدرات ها می تواند از طریق تبدیل كربوهیدرات اضافی به چربی به وسیله واكنش گلوكونئوژنز باعث وقوع (FLS) می شود.

редуктор ц2у характеристики
1398/02/17 06:46
Компания "Промтеплострой" предоставляет на рынок в пределах
России и СНГ большой выбор пром.
оборудования, в том числе широкий выбор редукторов различного
назначения. Для изготовления и сборки используются только качественные
и надёжные материалы. Специалисты помогут правильно подобрать и купить с доставкой подходящий редуктор по выгодной цене.

редуктор ц2у характеристики
редуктор ц2у характеристики
редуктор червячный ч-160
1398/02/17 02:59
Компания "Промтеплострой" предоставляет на рынок в пределах России
и СНГ большой выбор пром. оборудования, в том числе широкий выбор редукторов различного назначения.
Для изготовления и сборки используются только качественные и надёжные
материалы. Специалисты помогут правильно
подобрать и купить с доставкой
подходящий редуктор по выгодной цене.


редуктор червячный ч-160 редуктор червячный
ч-160 - https://www.kontaktor.su/reduktor-ch.html,
редуктор червячный 2 ч 40
1398/02/15 09:59
Компания "Промтеплострой" предоставляет на
рынок в пределах России и
СНГ большой выбор пром. оборудования,
в том числе широкий выбор редукторов различного назначения.

Для изготовления и сборки используются только качественные и надёжные материалы.
Специалисты помогут правильно подобрать и купить с
доставкой подходящий редуктор по выгодной
цене.
редуктор червячный 2 ч 40 редуктор червячный 2 ч 40
generic cialis at walmart
1398/01/1 19:49
It's really a nice and useful piece of information. I'm happy
that you simply shared this helpful information with us.

Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.
generic cialis at walmart generic cialis at walmart
erectile dysfunction Pills
1397/12/19 15:34
This article will assist the internet visitors for building
up new webpage or even a weblog from start to end.
erectile dysfunction Pills
kamagra oral jelly
1397/12/11 20:40
If some one wishes expert view regarding blogging afterward i advise him/her to visit this webpage, Keep
up the nice work.
uk essays
1397/12/8 18:06
Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point.
You definitely know what youre talking about,
why waste your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving
us something enlightening to read?
chocolate
1397/02/16 18:37
Great goods from you, man. I have have in mind your stuff previous to and you're just extremely wonderful.
I really like what you have received here, really like what you are
stating and the way in which during which you assert it.

You're making it entertaining and you still care for to keep it smart.
I can not wait to read far more from you. That is really a wonderful site.
http://katherincruikshank.hatenablog.com/entry/2016/03/01/173851
1396/05/15 14:18
Excellent weblog here! Also your website a lot up very fast!

What host are you using? Can I get your affiliate hyperlink for your host?

I wish my site loaded up as fast as yours lol
Foot Issues
1396/05/14 01:09
Hmm is anyone else encountering problems with the pictures
on this blog loading? I'm trying to determine if its a problem
on my end or if it's the blog. Any suggestions would be greatly appreciated.
josephinehores.weebly.com
1396/05/13 13:06
I all the time used to read paragraph in news papers but now as I am a user of net thus from now I
am using net for articles or reviews, thanks to web.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر